Kňaz Ján Maliarik.

Autor: Jozef Debnár | 14.7.2015 o 12:51 | (upravené 15.7.2015 o 7:08) Karma článku: 6,14 | Prečítané:  912x

Verili by ste,že na Slovensku žil človek,ktorý ovládal 11 jazykov: latinčinu, gréčtinu, hebrejčinu, nemčinu, maďarčinu, angličtinu, ruštinu, poľštinu, srbčinu, esperanto a sanskrt, a predsa ho skoro nepoznáme.

Verili by ste,že na Slovensku žil človek,ktorý ovládal 11 jazykov (uvádza sa aj 13): latinčinu, gréčtinu, hebrejčinu, nemčinu, maďarčinu, angličtinu, ruštinu, poľštinu, srbčinu, esperanto a sanskrt, a predsa skoro celý život prežil v maštali,v izbe s udupanou hlinou ,na ktorej pred ním spávali zvieratká?
Dopisoval si s Levom Nikolajevičom Tolstým, s Mahátmá Gándhím, či indickým rádžom Mahendrom Pratapom, ktorý na jeho pozvanie pricestoval až na Slovensko. V roku 1892 sprevádzal francúzskeho spisovateľa Julesa Verna, počas návštevy Bratislavy.A predsa o ňom skoro nič nevieme.
Ten človek sa volal Ján Maliarik.
Bol evanjelickým kňazom vo Veľkých Levároch a počas života napísal okolo 50 publikácií a 700 traktátov, v ktorých upozorňoval na nedostatky v ľudskej spoločnosti´a vo vývoji ľudstva .Robil všetko preto, aby mohol v origináloch preštudovať, a potom zjednotiť a zharmonizovať všetky väčšie svetové náboženstvá a filozofické smery našej Zeme.Pri svojich štúdiách náboženstiev a metafyzických sústav došiel Maliarik k názoru, že je len jedna univerzálna pravda, ku ktorej náboženstvá buď smerujú alebo sa od nej odkláňajú.Vytvoril hierarchiu duchovných hodnôt a zjednotil ich v 19.svätých slovách , na základe ktorých chcel zmieriť všetky náboženstvá sveta:
1.Hodnota všetkých pokladov,spolu s celou Zemou,čo..............................hmotou 10
2.Hodnota krásneho,zdravého,harmonicky vytvoreného..................................tela 100
3.Hodnota všestranného,dôkladného umelecko-vedecko-filozofického...vzdelania 1000
4. Hodnota darovania svojho umelecko-vedecko-filozofického vzdelania....národu 10000
5. Hodnota darovania svojho umelecko-vedecko-filozofického vzdelania ........rase 1(5núl)
6.Hodnota uvedomelej-radostne uskutočnenej dokonalej...........................chudoby 1(6núl)
7.Hodnota uvedomelej-radostne uskutočnenej dokonalej..............................pokory 1(8núl)
8.Hodnota uvedomelej-radostne uskutočnenej dokonalej.........................trpezlivosti 1(10núl)
9.Hodnota uvedomelého,nadšenia plného...............................................humanizmu 1(15núl)
10.Hodnota dokonalej mravnej.........................................................................čistoty 1(18núl) 
11.Hodnota dokonalej pravdy-pravdivosti- ...........................................spravodlivosti1(30núl)
12.Hodnota dokonalej lásky-dobroty-dobrotivosti-súcitu- .......................milosrdnosti 1(42núl)
13.Hodnota dokonalého vše...........................................................................bratstva 1(60núl)
14.Hodnota najvyššej.......................................................................................svätosti 1(180núl)
15.Hodnota najvyššej...................................................................................blaženosti 1(300núl)
16.Hodnota najvyššej....................................................................................ztíšenosti 1(420núl)
17.Hodnota absolútnej...............................................................................dokonalosti 1(600núl)
18.Najvyššie najsvätejšie vše-já-seba-vedomie...bytie
19.Milovať budeš Hospodina Pána Boha svojho,z celého srdca svojho,z celej duše svojej,zo všetkej mysle svojej a zo všetkých síl svojich!!!
Ev.s.Marka XII 30

Až s odstupom času si uvedomujeme,ako nám jeho proklamované zmierenie medzi národmi,národnosťami a náboženstvami chýba práve v súčasnej dobe.Vedomý si svojho poslania, vystúpil nečakane 16. februára 1916 počas 1. svetovej vojny cez prestávku Wágnerovej opery Valkýra v pražskom Národnom divadle. Po prvom dejstve vstúpil v kňazskom rúchu na pódium a verejne, "v mene božej vôle", žiadal zastaviť všetky vojnové akcie a nezmyselné vraždenie na frontoch. Hovoril o potrebe uzavretia svetového mieru, vyhlásení slobody, samostatnosti a nezávislosti pre všetky národy a nutnosti pretvoriť postupne celú Zem na jeden univerzálny štát.Verejne vystúpil proti vraždeniu a vojne ,aj keď vedel,že takéto vystúpenie znamenalo v čase vojny smrť zastrelením za vlastizradu.Našťastie sme ho nezastrelili,ale za to,že chcel,aby sa ľudia nevraždili,zavreli sme ho na dva roky do psychiatrickej liečebne v Prahe, na Kateřinkách.V dôsledku toho ,keďže bol polosirotou(otca mu zastrelili,keď bol ešte chlapcom) a živil i svoju mamičku,táto stratila akýkoľvek príjem a bola odkázaná na pomoc iných.V neuveriteľnej biede prežila dva roky jeho „uväznenia“a krátko po jeho prepustení umiera na následky fyzického i psychického vyčerpania.
Sám Ján Maliarik následkom nášho šetrného liečenia v psychiatrickej liečebni upadá skoro na mesiac do kómy a snáď len ON sám vedel,prečo sa ešte vrátil medzi nás.To bola naša vďaka človeku,ktorý nás chcel a mohol uchrániť od obidvoch svetových vojen,učil nás žiť v láske a porozumení.
Jeho obeta a utrpenie však neostali nepovšimnuté na iných úrovniach a dostalo sa mu duchovných darov,o ktorých sa nám ani nesníva.Jeho vedomie sa rozšírilo,čo do priestoru a času tak,že bol schopný vidieť i poznať skutočnú podobu KRISTA,ako
o tom píše vo svojom diele TAJOMSTVO JEŽIŠOVO.
Azda najväčšou záhadou pre mňa sú však jeho slová napísané v tomto diele :
„Jedenkrát v živote som stál pod stromom,kam mladý Ježiš bol zanesený,zatiaľ čo J e h o matka odpočívala na úteku do Egypta.A zamyslel som sa nad zázrakom času...“
Vieme,že Ján Maliarik nikdy neopustil územie bývalého Československa,tak kde sa nachádza tento STROM?
Mali by sme ten STROM nájsť,už z úcty k NEMU.
Umrel 14. júla 1946 v brnenskej nemocnici U svaté Anny.Na dnešný deň pripadá výročie jeho smrti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?